HC FORKLIFT

Duplex? Triplex? Čo je to voľný zdvih?

Zdvihová veža vysokozdvižného vozíka sa vyrába v množstve prevedení a výber tej správnej konštrukcie je niekedy podceňovaným alebo nesprávnym pochopením parametrom. V prvom rade si treba určiť výšku, do ktorej  potrebujeme zdvíhať bremeno.

Väčšine zákazníkom postačuje zdvih do 3300mm. Vo voliteľných možnostiach však nájdem zdvih až do 7000mm pre motorové vysokozdvižné vozíky a až do 13m pre elektrické vysokozdvižné vozíky, re traky a zakladače. Výška zdvihu však priamo ovplyvňuje maximálnu možnú konštrukčnú výšku vozíka, tu sa dostávame k ďalšiemu podstatnému bodu.

V tomto, druhom bude, je doležité zamerať sa na celkovú konštrukčnú výšku vysokozdvižného vozíka s vybraním typom zdvihu.

Je potrebné predstaviť si prevádzkové podmienky, kde kladieme pozornosť na najnižšie prejazdy, prechody, brány a stropy. Zo skúsenosti je pre väčšinu zákazníkov pracujúcich v interiéroch vhodná výška do 2300mm.

Pri atypických podmienkach dokážeme upraviť vysokozdvižný vozík podľa presných prevádzkových kritérií. Pre zákazníkov pracujúcom výhradne v exteriéri alebo v interiéroch s vysokými stropmi a pre jazdami je tento údaj väčšinou nepodstatný.

A čo voľný zdvih ?

Pre zákazníkov, ktorí využívajú stroj na vykládku kamiónov, kontajnerov, prípadne disponujú nižšími stropmi v halách je často krát nutnosťou „ Voľný zdvih. Tato funkcia sa stará o zdvíhanie vidlíc bez výsuvu celý stožiar. Tým pádom sa pri zdvihu nezvyšuje prejazdová výška VZV, vďaka čomu nehrozí poškodenie stropnej konštrukcie. Za nevýhodu spomínaného systému sa dá považovať príplatková cena a zhoršená viditeľnosť z miesta obsluhy.

Duplex či Triplex?

Základným rozdielom je konštrukcia zdvihovej veže, ktorá ovplyvňuje už spomínanú prejazdovú výšku vysokozdvižného vozíka. Veža Duplex je zložená z dvoch rámov, čo znamená, že pri zdvihovej výške 4500mm môže mať konštrukcia veže výšku až 2850mm, čo je pre mnoho zákazníkov nevyhovujúce. V tomto prípade je situácia vyriešenou zdvihovou vežou v prevedení Triplex, kde sa veža skladá z troch rámov. Výsledkom tejto konštrukcie je výška veže len 2200mm pre zdvih 4500mm

Zbytočne to nepreháňajte, mohutnejšia konštrukcia zdvihovej veže ovplyvňuje nosnosť stroja. Vysokozdvižný vozík môže mať zníženú nominálnu nosnosť až o 300kg pri výbere vyšších zdvihov v komplikovanejšia konštrukcia. Preto je na mieste venovať tejto časti dostatočnú pozornosť

Kontakty
  • 0940 301 151
  • [javascript protected email address]

Pre bližšie informácie alebo záujem o spoluprácu nás kontaktujte.

Kontaktný formulár
Prosím vyplňte vaše meno a priezvisko.
Prosím skontrolujte vašu emailovú adresu.
Prosím vyplňte správne telefónne číslo.
Prosím vyplňte názov firmu.
Napíšte správu.
Zaškrtnite prosím súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Formulár sa odosiela. Chvíľku strpenia.